Łączymy tradycję z nowoczesnością
Dom Mikołaja Kopernika będzie nie tylko muzeum poświęconym jego osobie, ale także opowieścią o kosmosie, rozwoju nauki, odkryciach geograficznych, dążeniu do wiedzy – mówi Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Rz: Tylko do końca wakacji będzie można oglądać Dom Mikołaja Kopernika w obecnym kształcie, potem rozpocznie się przebudowa. Do kiedy potrwa i co zyskają zwiedzający po jej zakończeniu?
Marek Rubnikowicz: Rewitalizacja Domu Mikołaja Kopernika potrwa do czerwca 2018 roku, a jej koszt wyniesie około 14 milionów złotych. Środki na ten cel pochodzą z programu „Toruńska Starówka – etap II". W planach mamy gruntowną przebudowę obu kamienic przy ul. Kopernika 15 oraz 17. Zupełnie zmieni się ekspozycja, która zostanie powiększona i unowocześniona. Dom Mikołaja Kopernika będzie nie tylko muzeum poświęconym jego osobie, ale także opowieścią o kosmosie, rozwoju nauki, odkryciach geograficznych, dążeniu do wiedzy. W podziwianiu wystawy pomogą audioprzewodniki, aplikacja mobilna oraz liczne multimedia. Z pewnością wielkie wrażenie zrobią filmy w jakości 5D ilustrujące m.in. Wielki Wybuch czy lot nad XV-wiecznym Toruniem, a także hologram astronoma, który sam przedstawi swoje dokonania. Wielkim wyzwaniem jest także adaptacja poddasza i przywrócenie wysokiej więźby. Pojawią się również udogodnienia dla niepełnosprawnych, których do tej pory brakowało, m.in. od strony podwórza zamontowana zostanie winda.
Co wiemy o życiu Koperników w Toruniu i o tym, jaką rolę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta